2011/06/30

Jak pomóc psu przetrwać Dzień Niepodległości lub Sylwestra czyli noc fajerwerków.

Psy często boją się nagłych, głośnych, nieprzewidywalnych odgłosów i hałasu.
Przede wszystkim nie zabieraj swojego psa na pokaz ogni sztucznych.
Postaraj się zapewnić tego dnia psu dużo ruchu, aby był zmęczony wieczorem. Jeżeli twój pies zostaje sam w domu, zostaw go w bezpiecznym dla niego miejscu, pokoju lub kennel klatce z KILKOMA smakowitymi kośćmi lub zabawkami interaktywnymi typu kong wypełnionymi czymś bardzo smakowitym oraz gryzaki wołowe do żucia, aby miał zajęcie podczas wybuchu petard i pokazu ogni sztucznych.
Jeżeli zostajesz w domu ze swoim psem, zostańcie w pomieszczeniach, zamknij okna i zasłoń zasłony. Postaraj zająć się go zabawą, np. aportowaniem piłek jeżeli lubi lub daj mu coś bardzo dobrego do żucia podczas pokazu fajerwerków. Szczególnie jeżeli jest to jego pierwszy w życiu 4 lipca lub noc sylwestrowa.
Włącz telewizor, radio, pralkę, wiatrak etc., aby choć trochę zagłuszyć wybuchy na dworze.
Niektórzy podają swoim zwierzakom ziołowe środki uspokajające, melatoninę, bądź leki przepisane przez weterynarza.
Jeżeli twój pies panicznie boi się burzy, wybuchu petard etc. polecam skonsultowanie się z twoim weterynarzem przed poniedziałkowymi obchodami Dnia Niepodległości w USA.
Dobrym rozwiązaniem może też być założenie psu specjalnej kamizelki typu Thundershirt, która delikatnie uciskając, ma uspokajający wpływ na system nerwowy. Do nabycia w sklepach z artykułami dla zwierząt.
Dominika

2011/06/25

Jak pies z kotem















Wiele osób ma idealistyczną wizję harmonijnego życia psa i kota, wspólnych zabaw, posiłków i spania na jednym posłaniu. Czy jest to możliwe?

Psy są z natury drapieżnikami i małe, szybko poruszające się zwierzęta, takie jak koty, czy wiewiórki pobudzają w nich instynkt drapieżnika. Doświadczony kot instynktownie będzie siedzieć bez ruchu, gdy zbliża się do niego obcy pies. Kot, który nie miał wcześniej styczności z psami, często będzie uciekał, narażając się na pogoń. Często do wypadków dochodzi, gdy psy są w stadzie.

Dużą rolę odgrywa socjalizacja w młodym wieku. Koty, które dorastały wśród psów będą mniej bojaźliwe. Psy, które od małego miały kontakt z kotami będą dużo mniej drapieżne, aczkolwiek większość psów pobiegnie za uciekającym kotem, niezależnie od wcześniejszych doświadczeń.

Psy są z natury zwierzętami towarzyskimi i jeżeli nie mają innych problemów behawioralnych, będą starały się zaprzyjaźnić z nowym członkiem rodziny. Początkowo mogą wydawać się zazdrosne, ale ich naturalny instynkt to życie w zgodzie i harmonii. Koty z kolei nie są zwierzętami stadnymi i nie mają naturalnej potrzeby zaprzyjaźniania się z innymi zwierzętami. Wiele zależy od rasy psa i jego temperamentu. Jeżeli rozważasz nabycie psa lub kota, sprawdź jak psy danej rasy zachowują się wobec kotów.

Niezależnie od tego, które zwierzę jest nowym domownikiem dobrze jest przestrzegać następujących zasad:

a) Nie zmuszaj psa i kota do poznania się.

b) Początkowo, jeżeli pies przebywa z kotem w tym samym pomieszczeniu, miej psa pod kontrolą – na smyczy lub w kennel klatce. Pozwól kotu podejść do psa.

c) Zapewnij kotu miejsca, gdzie pies nie ma dostępu, np. pokój do którego pies nie ma dostępu, czy możliwość przemieszczania się po mieszkaniu na bezpiecznej wysokości.

d) Zainstaluj barierkę dla dzieci w drzwiach.

e) Oswajaj z zapachem – wytrzyj psa ręcznikiem i połóż go na posłaniu kota, a ręcznik którym wytarłeś kota połóż na posłaniu psa.

f) Jeżeli kot nie je, oznacza to, że obecność psa jest dla niego stresująca. Zapewnij mu bezpieczne miejsce do jedzenia i picia. Po kilku pierwszych dniach kot powinien poczuć się pewniej i jeść normalnie.

g) Nie oczekuj, że pies i kot zostaną przyjaciółmi.

2011/06/18

Lato, lato, lato echże ty

Lato zbliża się wielkimi krokami, zrobiła się piękna pogoda.

Poniżej kilka wskazówek, które pomogą naszym pupilom przetrwać upalne, letnie dni w dobrym zdrowiu.
  • Latem podawaj zwierzętom więcej wody. Dobrym rozwiązaniem są kostki lodu, których chrupanie, oprócz schładzania organizmu, jest fajną zabawą.
  • Nawet najzdrowszy pies, czy kot może być narażony na odwodnienie, udar lub oparzenie słoneczne w przypadku zbyt długiej ekspozycji na słońce.
  • W przypadku bardzo wysokich temperatur, zostaw psy i koty w domu, w klimatyzowanych lub chłodniejszych pomieszczeniach np. wyłożonej kafelkami łazience.
  • Upewnij się, że zwierzak może schronić się w cieniu, jeżeli przebywacie na dworze. Ogranicz spacery do minimum, gdy na dworze jest bardzo gorąco. Unikaj nagrzanego asfaltu. Oprócz poparzenia poduszek łap, ciało psa nagrzewa się bardzo szybko, gdyż jest dużo bliżej rozgrzanego asfaltu. Psy posiadają gruczoły potowe jedynie na poduszkach łap, które podczas upałów nie są wystarczające, aby ochłodzić organizm zwierzęcia, dlatego psy chłodzą się poprzez ziajanie. Symptomy, że zwierzak jest przegrzany to m.in. nadmierne dyszenie lub trudności w oddychaniu, nadmierne ślinienie się, zwiększona ospałość, a nawet utrata przytomności. Czasem powyższym objawom towarzyszy krwawa biegunka, drgawki i podwyższona temperatura ciała (ponad 40C). Zwierzęta o płaskich pyskach, np. Mopsy, Buldogi Francuskie, czy koty perskie są bardziej narażone na udar słoneczny ze względu na utrudnione oddychanie.
  • Nigdy nie zostawiaj psa, ani kota w zaparkowanym samochodzie. Samochód nagrzewa się bardzo szybko i nawet zostawiając uchylone okna, możemy nieświadomie narazić zwierzę na śmiertelne niebezpieczeństwo.
  • Nie spryskuj pupila sprejami przeciwko owadom, ani nie smaruj kremami z filtrami słonecznymi, które nie są przeznaczone dla nich. Krótsza fryzurka dla psa, ale nie do gołej skóry, aby nie narażać psiaka na oparzenia słoneczne i częstsze czesanie kota, pomogą im radzić sobie z upałami.
  • Trzymaj zwierzaki z daleka od zapałek, świeczek odstraszających owady i płynów do rozpalania grilla. Ich spożycie może podrażnić żołądek, płuca i ośrodkowy układ nerwowy.
  • Nie zostawiaj psów bez opieki nad jeziorem, basenem, czy morzem. Nie wszystkie psy są dobrymi pływakami. Stopniowo oswajaj je z wodą i zakładaj specjalne kamizelki ratunkowe.
  • Jeżeli masz taką możliwość, załóż ekrany ochronne w oknach. Latem odnotowuje się znacznie więcej poważnych urazów i wypadków śmiertelnych spowodowanych wypadnięciem, dużo częściej kotów niż psów.
Udanego odpoczynku i wspaniałych wakacji!

2011/06/14

Jak się uczy dzieci w Stanach bezpiecznego postępowania w kontaktach z psami

• Nie podchodź do nieznajomych psów, szczególnie tych przywiązanych na smyczy, np. przed sklepem.

• Nie uciekaj na widok psa i nie krzycz. Naturalnym instynktem psa jest pościg za uciekającą ofiarą.

• Pozostań bez ruchu ( jak drzewo), gdy nieznajomy pies podejdzie do Ciebie. Nieruchome drzewa są nudne dla psa. Poczekaj aż odejdzie i wolnym krokiem wycofaj się. Ta strategia działa zarówno w przypadku psów obcych jak i domowych, gdy zabawa staje się zbyt agresywna.

• W przypadku przewrócenia przez psa skul się w kulkę i pozostań bez ruchu (jak pień drzewa).

• Unikaj intensywnego patrzenia się nieznajomemu psu prosto w oczy lub szybkiego podchodzenia lub podbiegania.

• Unikaj pochylania się nad psem, nawet jeżeli tylko zmieniasz pozycję, aby przykucnąć lub wstać.

• Nie przeszkadzaj psu podczas snu, jedzenia, żucia kości, czy suce podczas zajmowania się szczeniakami.

• Zawsze pytaj właściciela psa, czy możesz go pogłaskać. Poczekaj, aż pies podejdzie i powącha Ciebie, i dopiero wtedy pogłaszcz.

• Unikaj przytulania, całowania i energicznego poklepywania. Psy nie okazują sobie sympatii w ten sposób, stąd wiele z nich nie lubi takiego okazywania czułości. Obejmowanie psa domowego i całowanie jest częstym powodem pogryzień twarzy dziecka. Głaskanie karku i grzbietu psa jest bezpieczniejsze.

Rady dla rodziców:

• Zainwestuj czas w szkolenie psa metodami pozytywnymi. Stosowanie konfrontacyjnych metod treningowych, np. szarpanie smyczą, czy przewracanie psa na plecy i przytrzymywanie go, ma minimalny wpływ na zmianę niewłaściwego zachowania i może wywołać agresję psa wobec właściciela lub najsłabszych członków rodziny, czyli dzieci.

• Nie pozwól, aby dzieci karciły psa.

• W przypadku odwiedzin gości z dziećmi, które męczą twojego psa, odseparuj go od dzieci np. zabierając do innego pokoju.

• Nawet jeżeli pies ma świetny kontakt z dziećmi i nigdy nie ugryzł, czy warknął, zawsze nadzoruj kontakt dziecka z psem.

2011/06/04

Czy Twój pies pomaga w domu?

Jesse uwielbia pomagać w domu. Właścicielka pieska Heather nauczyła go wszystkich sztuczek stosując wyłącznie metodę pozytywnych wzmocnień. Ten wesoły i energiczny Jack Russel Terrier uwielbia uczyć się nowych trików. A oglądając go, trudno się nie uśmiechnąć. Miłego oglądania!