2011/06/25

Jak pies z kotem















Wiele osób ma idealistyczną wizję harmonijnego życia psa i kota, wspólnych zabaw, posiłków i spania na jednym posłaniu. Czy jest to możliwe?

Psy są z natury drapieżnikami i małe, szybko poruszające się zwierzęta, takie jak koty, czy wiewiórki pobudzają w nich instynkt drapieżnika. Doświadczony kot instynktownie będzie siedzieć bez ruchu, gdy zbliża się do niego obcy pies. Kot, który nie miał wcześniej styczności z psami, często będzie uciekał, narażając się na pogoń. Często do wypadków dochodzi, gdy psy są w stadzie.

Dużą rolę odgrywa socjalizacja w młodym wieku. Koty, które dorastały wśród psów będą mniej bojaźliwe. Psy, które od małego miały kontakt z kotami będą dużo mniej drapieżne, aczkolwiek większość psów pobiegnie za uciekającym kotem, niezależnie od wcześniejszych doświadczeń.

Psy są z natury zwierzętami towarzyskimi i jeżeli nie mają innych problemów behawioralnych, będą starały się zaprzyjaźnić z nowym członkiem rodziny. Początkowo mogą wydawać się zazdrosne, ale ich naturalny instynkt to życie w zgodzie i harmonii. Koty z kolei nie są zwierzętami stadnymi i nie mają naturalnej potrzeby zaprzyjaźniania się z innymi zwierzętami. Wiele zależy od rasy psa i jego temperamentu. Jeżeli rozważasz nabycie psa lub kota, sprawdź jak psy danej rasy zachowują się wobec kotów.

Niezależnie od tego, które zwierzę jest nowym domownikiem dobrze jest przestrzegać następujących zasad:

a) Nie zmuszaj psa i kota do poznania się.

b) Początkowo, jeżeli pies przebywa z kotem w tym samym pomieszczeniu, miej psa pod kontrolą – na smyczy lub w kennel klatce. Pozwól kotu podejść do psa.

c) Zapewnij kotu miejsca, gdzie pies nie ma dostępu, np. pokój do którego pies nie ma dostępu, czy możliwość przemieszczania się po mieszkaniu na bezpiecznej wysokości.

d) Zainstaluj barierkę dla dzieci w drzwiach.

e) Oswajaj z zapachem – wytrzyj psa ręcznikiem i połóż go na posłaniu kota, a ręcznik którym wytarłeś kota połóż na posłaniu psa.

f) Jeżeli kot nie je, oznacza to, że obecność psa jest dla niego stresująca. Zapewnij mu bezpieczne miejsce do jedzenia i picia. Po kilku pierwszych dniach kot powinien poczuć się pewniej i jeść normalnie.

g) Nie oczekuj, że pies i kot zostaną przyjaciółmi.

1 komentarz:

  1. Posiadam dwa psy (labrador i mieszaniec terierów) oraz dwa koty (pers i dachowiec). Obie rasy są zupełnie inne, a jednak wszystkie zwierzęta (nawet królik który też z nami mieszka) tworzą świetną grupę, są ze sobą zżyte i nie sprawiają problemów (czasem pies z psem). Najpierw był terier, kilka lat później kot perski który został błyskawicznie zaakceptowany bez żadnego problemu, później labrador który pierwszy dzień ganiał kota bo nie wiedział co to jest (miał 6 miesięcy) a później z kotem się zaprzyjaźnił a na końcu dachowiec który z początku się bał, później się przekonał. Obecnie koty śpią razem, czasem przy psach, ocierają się o psy, dają się obwąchać, świetnie razem żyją :)

    OdpowiedzUsuń