2011/06/18

Lato, lato, lato echże ty

Lato zbliża się wielkimi krokami, zrobiła się piękna pogoda.

Poniżej kilka wskazówek, które pomogą naszym pupilom przetrwać upalne, letnie dni w dobrym zdrowiu.
  • Latem podawaj zwierzętom więcej wody. Dobrym rozwiązaniem są kostki lodu, których chrupanie, oprócz schładzania organizmu, jest fajną zabawą.
  • Nawet najzdrowszy pies, czy kot może być narażony na odwodnienie, udar lub oparzenie słoneczne w przypadku zbyt długiej ekspozycji na słońce.
  • W przypadku bardzo wysokich temperatur, zostaw psy i koty w domu, w klimatyzowanych lub chłodniejszych pomieszczeniach np. wyłożonej kafelkami łazience.
  • Upewnij się, że zwierzak może schronić się w cieniu, jeżeli przebywacie na dworze. Ogranicz spacery do minimum, gdy na dworze jest bardzo gorąco. Unikaj nagrzanego asfaltu. Oprócz poparzenia poduszek łap, ciało psa nagrzewa się bardzo szybko, gdyż jest dużo bliżej rozgrzanego asfaltu. Psy posiadają gruczoły potowe jedynie na poduszkach łap, które podczas upałów nie są wystarczające, aby ochłodzić organizm zwierzęcia, dlatego psy chłodzą się poprzez ziajanie. Symptomy, że zwierzak jest przegrzany to m.in. nadmierne dyszenie lub trudności w oddychaniu, nadmierne ślinienie się, zwiększona ospałość, a nawet utrata przytomności. Czasem powyższym objawom towarzyszy krwawa biegunka, drgawki i podwyższona temperatura ciała (ponad 40C). Zwierzęta o płaskich pyskach, np. Mopsy, Buldogi Francuskie, czy koty perskie są bardziej narażone na udar słoneczny ze względu na utrudnione oddychanie.
  • Nigdy nie zostawiaj psa, ani kota w zaparkowanym samochodzie. Samochód nagrzewa się bardzo szybko i nawet zostawiając uchylone okna, możemy nieświadomie narazić zwierzę na śmiertelne niebezpieczeństwo.
  • Nie spryskuj pupila sprejami przeciwko owadom, ani nie smaruj kremami z filtrami słonecznymi, które nie są przeznaczone dla nich. Krótsza fryzurka dla psa, ale nie do gołej skóry, aby nie narażać psiaka na oparzenia słoneczne i częstsze czesanie kota, pomogą im radzić sobie z upałami.
  • Trzymaj zwierzaki z daleka od zapałek, świeczek odstraszających owady i płynów do rozpalania grilla. Ich spożycie może podrażnić żołądek, płuca i ośrodkowy układ nerwowy.
  • Nie zostawiaj psów bez opieki nad jeziorem, basenem, czy morzem. Nie wszystkie psy są dobrymi pływakami. Stopniowo oswajaj je z wodą i zakładaj specjalne kamizelki ratunkowe.
  • Jeżeli masz taką możliwość, załóż ekrany ochronne w oknach. Latem odnotowuje się znacznie więcej poważnych urazów i wypadków śmiertelnych spowodowanych wypadnięciem, dużo częściej kotów niż psów.
Udanego odpoczynku i wspaniałych wakacji!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz