2011/02/14

Stosowanie kennel klatki. Josie.

Josie jest 13 tygodniowym szczeniakiem rasy Goldendoodle. Zgodnie z życzeniem swojej właścicielki ma się załatwiać na dworze. Jej mama jest studentką i z reguły nie zostawia pieska samego na dłużej niż 2-3godziny. Josie otrzymała swoją kennel klatkę, ma też kojec.

Prawidłowe zastosowanie kennel klatki, czy transportera bardzo ułatwia życie właścicielowi, a klatka staje się bezpiecznym i fajnym miejscem dla psa. Powodem, dla którego wiele osób ma złe doświadczenia z kennel klatkami, jest brak odpowiedniego treningu przystosowawczego i zbyt długi jednorazowy czas spędzany przez psa w klatce, co powoduje efekt odwrotny od zamierzonego.

Klatka jest pomocna m.in.:
a) W treningu czystości – psy są z natury czystymi zwierzętami i nie załatwiają się tam gdzie śpią i jedzą. Przebywając w klatce pies uczy się panować nad mięśniami pęcherza i jelit. Trening czystości przebiega dużo szybciej.
b) Prewencji - zapobiega gryzieniu i żuciu mebli, butów i ścian. Poprzez podawanie psu w klatce kości i zabawek edukacyjnych wypełnionych jedzeniem wyrabiamy prawidłowe nawyki gryzienia i żucia.
c) W nauce relaksacji i radzenia sobie z frustrującymi sytuacjami – w życiu codziennym pies nie ma dostępu do wielu pożądanych przez niego rzeczy: biegania wolno, gdy idzie na smyczy, do naszego jedzenia na stole, do psów, które widzi z okien domu etc.
d) Podczas jazdy samochodem – pies podróżuje bezpiecznie, jest pomocna w przypadku psów, które cierpią na chorobę lokomocyjną.
e) Przygotowuje psa na ew. dłuższe pobyty w kennel klatce – podczas podróży czy pobytu w szpitalu.

Drugą opcją jest kojec, czy pomieszczenie przeznaczone dla psa, aczkolwiek w przypadku treningu czystości stosowanie klatki jest lepszym rozwiązaniem.
Klatka powinna być na tyle duża, aby pies mógł w niej stanąć i obrócić się.

Jak przyzwyczaić psa do klatki:
a) Serwuj przynajmniej jeden posiłek dziennie w klatce. Już samo rozsypanie karmy w klatce jest dla psa fajną zabawą, takim mini polowaniem i pozwala mu spalić energię.
b) W ciągu dnia chowaj smakołyki w klatce, tak, aby piesek miał miłą niespodziankę, gdy zajrzy do klatki. A to sprawi, że będzie do niej częściej i chętniej zaglądał w poszukiwaniu smakołyków.
c) Z przerwami stosuj klatkę w ciągu dnia, szczególnie, gdy jesteś w domu. Nie pozwól, aby pobyt w klatce kojarzył się psu z Twoją nieobecnością.
d) Gdy szczeniak zmierza w kierunku klatki lub w niej przesiaduje, nagradzaj smakołykami (wrzucając je do klatki).




Ćwiczenie IDŹ do klatki
a) Stań przez kennel klatką, pokaż pieskowi smakołyk, wrzuć go do środka klatki i powiedź: ‘Idź do klatki’ lub użyj własną komendę.
b) Poczekaj, aż piesek wejdzie do klatki w poszukiwaniu smakołyka, potem wrzuć jeszcze jeden smakołyk, gdy jest w środku.
c) Jeżeli piesek ociąga się z wejściem do klatki, wrzuć kilka smakołyków blisko wejścia, aby zachęcić go do wejścia do środka.
d) Powtórz to ćwiczenie kilka razy pod rząd i kilka razy w ciągu dnia.
e) Gdy piesek z ochotą wbiega do klatki, wskaż ręką na klatkę, wydaj komendę i poczekaj, aż wejdzie do środka i dopiero wtedy nagródź smakołykiem.

Wskazówka: Zawsze nagradzaj pieska w klatce, a nie poza nią. Wrzucenie smakołyka do klatki jest lepsze niż nagradzanie z ręki.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz