2011/05/21

Narodowy Tydzień Zapobiegania Pogryzieniom

Od 15 do 23 maja trwa w USA narodowy tydzień zapobiegania pogryzieniom. W Stanach rocznie odnotowuje się prawie 5 milionów pogryzień przez psy. Najczęstszymi ofiarami pogryzień są dzieci, zwłaszcza te w wieku od 5 do 9 lat. Sprawcami są najczęściej psy domowe. Stąd bardzo ważne jest, aby od najmłodszych lat uczyć dzieci jak prawidłowo postępować z psami.
Poniżej plakat ilustrujący jak NIE należy się witać z psem.


oraz film animowany, w którym dziecko podchodzi do psa ignorując całkowicie wiele sygnałów wysyłanych przez psa. Mowa ciała psa świadczy o tym, że się boi. Wobec zbliżającego się dziecka = niebezpieczeństwa, zagrożony pies wybiera agresję jako formę obrony własnej.


2011/05/14

Ask the Trainer with Dominika Knossalla w nowojorskim miesięczniku Tails Magazine

W majowym numerze nowojorskiego miesięcznika dla miłośników zwierząt domowych TAILS MAGAZINE odpowiadałam na pytanie czytelników w ramach cyklu
Zapytaj Trenera.

Poniżej link do oryginalnego artykułu:

Ask the Trainer with Dominika Knossalla

Pytanie: Razem z mężem 3 lata temu wzięliśmy ze schroniska naszego ukochanego pieska Ollie. Jestem w ciąży z naszym pierwszym dzieckiem i trochę obawiam się jak Ollie zareaguje na maleństwo. Dotychczas jego zachowanie wobec dzieci było w porządku i generalnie lubi dzieci. Czy jest jakiś sposób na przygotowanie naszego psa na przyjście dziecka?

Odpowiedź: Po przyjściu na świat dziecka zapewne będziecie mieć mniej czasu na spacery z psem. Już teraz zacznijcie podawać mu wszystkie posiłki w formie zabawek edukacyjnych i różnego typu kości, aby zapewnić psu odpowiednią dawkę wysiłku umysłowego i dać możliwość spalenia kalorii w sposób pasywny. Trzy do pięciu godzin dziennie żucia i zdobywania jedzenia sprawia, że mamy spokojniejszego i szczęśliwszego psa. Przygotujcie Olliego na niezbędne ograniczenie jego „wolności” w mieszkaniu, które nastąpi po narodzinach dziecka. Już teraz zacznijcie go przyzwyczajać do odseparowania od Was używając bramek ochronnych, klatkę czy przywiązując go na smyczy do solidnego mebla. Aby to nowe dla niego doświadczenie uczynić przyjemnym, zawsze dawaj mu jakąś dobrą kość czy zabawkę edukacyjną - typu kong - wypełnioną jedzeniem, do rozpracowania. Połóż jego posłanie tam, gdzie będzie przywiązany. Ograniczcie skakanie Olliego na Was poprzez ignorowanie tego zachowania lub stosowanie krótkich izolacji tzw. time outs. Podobnie postępujcie w przypadku szczekania, nie zwracajcie uwagi na niego dopóki szczeka, albo zastosujcie krótką izolację za najbliższymi drzwiami (maksymalnie do 1minuty), konsekwentnie za każdym razem, gdy zaczyna szczekać. Przydatne będzie też nauczenie Olliego komend takich jak: ‘idź do …..’, czy ‘zejdź/ wejdź’ z np. kanapy. Zapoznaj pieska z rzeczami niemowlaka: kremami, pieluszkami, grzechotkami, gryzakami etc. Nauczcie Olliego wykonywania na komendę słowną ‘siad’, ‘leżeć’ i ‘zostań’ obok rzeczy dziecka. Gdy komendy będą solidnie opanowane, w celach treningu, połóżcie jego zabawkę wśród przedmiotów należących do niemowlaka. Jeżeli nie posłucha komendy i będzie próbować sięgnąć po swoją zabawkę lub bawić się rzeczami dziecka, za każdą próbę nieposłuszeństwa zastosuj krótką izolacją. Jeżeli piesek grzecznie pozostanie na miejscu, daj mu w nagrodę jego zabawkę. Stosujcie konsekwentnie technikę pozytywnych wzmocnień i szybko będziecie mieć wspaniale rezultaty!